यसरी सजिलै प्राप्त गर्न सकिन्छ अमेरिकाको ग्रिनकार्ड ।

धेरै मानिसहरूका लागि, संयुक्त राज्य अमेरिकामा स्थायी रूपमा बस्न र काम गर्न सक्षम हुने पहिलो चरण भनेको आप्रवासन भिसा (PR) को लागी आवेदन गर्नु हो। ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्न तपाईंले अपनाउन सक्ने ३ फरक बाटोहरू छन्: ग्रीन कार्ड लटरी जितेर, तपाईंको काम वा तपाईंको परिवार मार्फत।

म ग्रीन कार्डको लागि कहाँ आवेदन दिन सक्छु?
ग्रीन कार्ड संयुक्त राज्य अमेरिका को लागी एक आप्रवासी भिसा हो। संयुक्त राज्य अमेरिकामा स्थायी रूपमा बसोबास गर्न आप्रवासी भिसाको लागि आवेदन दिन तपाईंले लिन सक्ने विभिन्न बाटोहरू छन्। सामान्यतया, सबै आवेदनहरू अमेरिकी नागरिकता र अध्यागमन सेवा (USCIS) द्वारा पठाइन्छ र प्रशोधन गरिन्छ।

USCIS ले ग्रीन कार्ड आवेदन स्वीकृत गरिसकेपछि, मुख्य ग्रीन कार्ड आवेदकलाई आफ्नो देशमा रहेको अमेरिकी दूतावासमा तथाकथित “कन्सुलर प्रक्रिया” पूरा गर्न आमन्त्रित गरिनेछ। 2004 देखि, ग्रीन कार्ड आवेदन पूरा गरी अनलाइन पेश गर्नुपर्छ।

सामान्यतया, त्यहाँ तीनवटा ग्रीन कार्ड कोटिहरू छन्:

 • ग्रीन कार्ड लटरी जितेर  – “विविधता भिसा कार्यक्रम”
 • रोजगार/लगानी मार्फत  – “रोजगारमा आधारित कोटीहरू”
 • पारिवारिक एकीकरण मार्फत  – “परिवारमा आधारित कोटीहरू”

पहिलो चरण भनेको कुन ग्रीन कार्ड कोटि तपाईमा लागू हुन्छ भनेर पहिचान गर्नु हो। सायद तपाईका आफन्तहरू संयुक्त राज्य अमेरिकामा छन्, संयुक्त राज्य अमेरिकामा जागिरको प्रस्ताव छ वा संयुक्त राज्यमा नयाँ व्यवसायको लागि विचार छ?  युए.सए . फ्यानहरूका लागि ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्ने सबैभन्दा सजिलो तरिका ग्रीन कार्ड लटरीमा भाग लिनु हो।

ग्रीन कार्ड लटरी मार्फत ग्रीन कार्ड
ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्ने सबैभन्दा सरल तरिका ग्रीन कार्ड लटरी मार्फत हो। युएस डिपार्टमेन्ट अफ स्टेटले डाइभर्सिटी भिसा कार्यक्रम मार्फत हरेक वर्ष ५५,००० ग्रीनकार्ड दिन्छ। यद्यपि यसको लागि भाग्य पनि चाहिन्छ , यो मार्ग संयुक्त राज्य अमेरिकामा बस्ने आफ्नो सपना साकार पार्न खोज्नेहरूका लागि सबैभन्दा उत्तमछ। कुनै पनि देशले कुल ग्रीन कार्डको ७% भन्दा बढी प्राप्त नगर्ने भएकाले प्रत्येक सहभागी देशका मानिसहरूसँग जित्ने उचित मौका छ।

तपाईंले गर्नुपर्ने भनेको हरेक वर्ष हुने चिठ्ठा कार्याक्रममा भाग लिनको लागि आवेदन दिनु पर्छ। । यदि तपाईं 55,000 वार्षिक भाग्यशाली विजेताहरू मध्ये एक हुनुहुन्छ भने, तपाईंसँग ग्रीन कार्डको लागि आवेदन गर्ने र संयुक्त राज्य अमेरिकामा बसाइँ सर्ने अधिकार छ।

सुझावहरू:

डिभि लोटरी आबेदकका पति/पत्नी र २१ वर्ष मुनिका अविवाहित बच्चाहरूले आवेदनमा समावेश गर्दा स्वचालित रूपमा ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्छन् – कुनै पर्खाइको समय बिना!

यदि विवाह अमेरिकी कानून अन्तर्गत कानुनी छ भने समलिङ्गी विवाहमा विजेताहरूको जोडीले स्वचालित रूपमा ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्दछ।

काम मार्फत ग्रीन कार्ड
संयुक्त राज्य अमेरिकामा काम गर्न चाहनेहरूका लागि केही भिसा विकल्पहरू छन्। कुन भिसा आवश्यक छ कामको प्रकार र अवस्थामा निर्भर गर्दछ। तसर्थ, प्रत्येक मामला व्यक्तिगत रूपमा मूल्याङ्कन गर्न आवश्यक छ। कार्य भिसामा निर्णय गर्दा महत्त्वपूर्ण कारकहरू योग्यता, नागरिकता, बसाइको योजनाबद्ध लम्बाइ र कम्पनी सम्बद्धता वा कर्पोरेट नक्षत्र समावेश गर्दछ।

सबैभन्दा सामान्य भिसा प्रकारहरू (गैरआप्रवासी) संयुक्त राज्य अमेरिकामा अस्थायी कामको लागि जारी गरिन्छन् । यदि तपाइँ संयुक्त राज्य अमेरिकामा स्थायी रूपमा बस्न र काम गर्न चाहनुहुन्छ भने, तपाइँले निम्न कोटिहरू मध्ये एकमा आप्रवासी भिसा (ग्रीन कार्ड) को लागी आवेदन दिन आवश्यक छ। यसबाहेक, कृपया सचेत रहनुहोस् कि धेरैजसो अमेरिकी कार्य भिसाका लागि आवेदन दिनु एकदमै जटिल र समय खेर फाल्ने प्रक्रिया हो।

तपाईंले निम्न अवस्थामा काम मार्फत ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्न सक्नुहुन्छ:

 • तपाईंले एक  धेरै विशिष्ट कामको प्रस्ताव पाउनु पर्छ जुन थोरै अमेरिकीहरूले गर्नसक्छन्। रोजगारदाताले USCIS र श्रम विभागमा आवेदन भर्नुपर्छ र आवेदन प्रक्रिया पूरा गर्नुपर्छ
 • उद्यमी र लगानीकर्ताहरूले संयुक्त राज्य अमेरिकामा नयाँ रोजगारी सिर्जनागरि ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्न सक्छन्
 • केही आप्रवासी भिसा कोटिहरूले तथाकथित स्व-अभियोगको लागि अनुमति दिन्छ। स्व-अभियोगहरू मार्फत, असाधारण सीप भएका व्यक्तिहरूले “असाधारण क्षमता भएका विदेशीहरू” वा “राष्ट्रिय हित छूट” विकल्प अन्तर्गत आवेदन दिन सक्छन्।
 • आवेदकहरू जो धेरै विशिष्ट विशेष रोजगार कोटि अन्तर्गत योग्य हुन्छन् तिनीहरूले पनि ग्रीन कार्डको लागि आवेदन दिन सक्छन्। यी कामहरूमा अफगान/इराकी अनुवादक, अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाका कर्मचारी, धार्मिक कार्यकर्ता र अन्य धेरै समावेश छन्।

परिवार मार्फत ग्रीन कार्ड
अमेरिकी नागरिक वा ग्रिन कार्ड धारकहरूसँग विवाह गर्ने व्यक्तिहरूका नजिकका नातेदारहरू पनि ग्रीन कार्डको लागि योग्य हुन्छन्। प्रत्येक व्यक्तिगत मामला फरक फरक हुन सक्छ । यसबाहेक, आवेदकहरूले ग्रीन कार्ड उपलब्ध हुनु अघि लामो  प्रतीक्षा प्रतिक्षा पर्छ ।

युएस ग्रीन कार्ड धारकका आफन्त/पत्नी
ग्रीन कार्ड धारकको तत्काल परिवारका सदस्यहरूलाई संयुक्त राज्य अमेरिकामा बसाइँ सर्ने अधिकार छ। अमेरिकी नागरिक मात्र होइन, ग्रीन कार्ड धारक (स्थायी बासिन्दा) लाई पनि अमेरिकी अध्यागमन कानून अनुसार, ग्रीन कार्ड मार्फत परिवारका निश्चित सदस्यहरूलाई संयुक्त राज्य अमेरिकामा ल्याउन आवेदन फाइल गर्ने अधिकार छ। यूएस अध्यागमन कानूनले ग्रीन कार्ड धारकहरूको परिवारका निम्न सदस्यहरूलाई ग्रीन कार्डको लागि आवेदन दिन अनुमति दिन्छ:

ग्रीन कार्ड धारकहरूको जोडी
ग्रिन कार्ड धारकसँगकानुनी रूपमा विवाह गर्ने व्यक्तिहरूलाई जाली विवाह नभएको खण्डमा बसाइ सर्ने अनुमति दिइन्छ।

उपधारा F2A अन्तर्गत जोडीहरूलाई दोस्रो प्राथमिकता श्रेणीमा समावेश गरिएको छ। यस श्रेणीमा जारी गरिएका भिसाहरूको संख्याको लागि वार्षिक कोटा छ र आवेदकहरूले उनीहरूको ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्नु अघि प्रतीक्षा  गर्नुपर्छ ।

२१ वर्ष मुनिका ग्रीन कार्ड धारकका अविवाहित सन्तान
वार्षिक अध्यागमन कोटा अनुसार, २१ वर्ष मुनिका अविवाहित बालबालिका र २१ वर्षभन्दा माथिका बालबालिकाहरू बीचको भिन्नता छ। सामान्यतया, २१ वर्ष मुनिका बालबालिकाहरू छिटो प्रवास गर्न सक्छन् किनभने तिनीहरू दोस्रो प्राथमिकताको श्रेणीमा पर्छन्। यसका बावजुद, त्यहाँ प्रतीक्षा अवधि छ र एक आवेदकले आफ्नो ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्नु अघि वर्षौं कुर्नुपर्ने हुन सक्छ। एउटै शर्तहरू धर्मपुत्र र सौतेनी बच्चाहरूको लागि लागू हुन्छ।

21 वर्ष भन्दा माथिको ग्रीन कार्ड धारकका विवाहित बच्चाहरू
अविवाहित र २१ वर्षभन्दा माथिका ग्रीनकार्ड धारकका बच्चाहरूले दुर्भाग्यवश आफ्नो ग्रीन कार्डको लागि धेरै वर्ष पर्खनुपर्छ। यी बच्चाहरूलाई दोस्रो प्राथमिकता श्रेणीमा समावेश गरिएको छ, तर उपदफा F2B अन्तर्गत। सही प्रतीक्षा समय र अध्यागमन कोटाहरू अमेरिकी अध्यागमन अधिकारीहरूले मासिक रूपमा जारी गर्ने भिसा बुलेटिनमा फेला पार्न सकिन्छ। एउटै शर्तहरू धर्मपुत्र र सौतेनी बच्चाहरूको लागि लागू हुन्छ।

ध्यान दिनुहोस्: ग्रीन कार्ड धारकहरूले अन्य आफन्तहरू, जस्तै विवाहित छोराछोरी, आमाबाबु, दाजुभाइ, हजुरबा हजुरआमा, आदिलाई यी पारिवारिक पुनर्मिलन अवस्थाहरूमा संयुक्त राज्यमा ल्याउने कुनै सम्भावना छैन।

केही सर्तहरूमा, अमेरिकी नागरिकहरूले तत्काल आफन्तहरूको लागि आप्रवासी भिसा आवेदनहरू पनि फाइल गर्न सक्छन्। अमेरिकी अध्यागमन कानूनले अमेरिकी नागरिकका परिवारका निम्न सदस्यहरूलाई ग्रीन कार्डको लागि आवेदन दिन अनुमति दिन्छ:

अमेरिकी नागरिकको तत्काल आफन्तहरू:

 • जीवनसाथी
 • २१ वर्ष मुनिका अविवाहित बालबालिका
 • अमेरिकी नागरिकका अभिभावक

 

(यदि अमेरिकी याचिकाकर्ता २१ वर्षभन्दा माथिको छ भने) परिवारका अन्य नजिकका सदस्यहरू:

 • २१ वर्षभन्दा माथिका अविवाहित बालबालिका (पहिलो प्राथमिकता)
 • २१ वर्षभन्दा माथिका विवाहित बालबालिका (तेस्रो प्राथमिकता)
 • दाजुभाइ दिदि बहिनी (चौथो प्राथमिकता)

कृपया ध्यान दिनुहोस् कि अमेरिकी नागरिकहरूले परिवारका अन्य सदस्यहरू जस्तै काकी, काका, हजुरबा हजुरआमा, काकाहरू, आदिका लागि आप्रवासी भिसाको लागि आवेदन दिन सक्दैनन् र यी नातेदारहरू पारिवारिक एकीकरण मार्फत ग्रीन कार्डको लागि योग्य छैनन्।

कसरी ग्रीन कार्ड धारक वा अमेरिकी नागरिकले आफन्तको लागि ग्रीन कार्ड आवेदन फाइल गर्न सक्छन्
ग्रीन कार्ड भएको परिवारको सदस्य मार्फत आप्रवासी भिसाको लागि आवेदन दिन, निम्न कदमहरू चाल्न आवश्यक छ:

 • पहिलो चरण यूएस सिटिजनसिप एण्ड इमिग्रेसन सर्भिस (USCIS) मा ग्रीन कार्ड आवेदन (I-130, पिटिशन फर एलियन रिलेटिभ) फाइल गर्नु हो। यस मामलामा मुख्य आवेदक सधैं ग्रीन कार्ड धारक वा अमेरिकी नागरिक हो जसले आफ्नो आफन्तको लागि निवेदन दिइरहेको छ।
 • निवेदनमा, तपाईंले जन्म प्रमाणपत्र, पारिवारिक सम्बन्धको प्रमाण, आदि जस्ता कागजातहरू उपलब्ध गराउनु पर्छ। USCIS ले आवेदनलाई कति चाँडो प्रशोधन गर्छ त्यो ग्रीन कार्ड धारकको परिवारको सदस्यसँगको सम्बन्धमा निर्भर गर्दछ।
 • पारिवारिक सम्बन्ध प्रामाणिक छ भनी विश्वस्त भएपछि मात्र USCIS ले आवेदनलाई समर्थन गर्नेछ।
 • यदि, उदाहरणका लागि, अमेरिकी अधिकारीहरूले विवाह प्रामाणिक नभएको र पति वा पत्नीले ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्नका लागि मात्र भएको हो भनी विश्वास गरेमा निवेदन अस्वीकार गर्न सकिन्छ। यदि अमेरिकी अधिकारीहरू शंकास्पद छन् भने, तिनीहरूले एक अन्तर्वार्ताको लागि जोडीलाई आमन्त्रित गर्नेछन् र निरीक्षणको लागि आवेदकको घर पनि जान सक्छन्।
 • नोट: संयुक्त राज्य अमेरिका बाहिर कम्तिमा एक वर्ष बसेको अमेरिकी नागरिकले आफू बसेको देशमा रहेको अमेरिकी वाणिज्य दूतावासमा निवेदन दायर गर्न सक्छ।
 • युएससीआईएस द्वारा आवेदन अधिकृत गरिसकेपछि, ग्रीन कार्ड आवेदक (विदेशी आफन्त) लाई सूचित गरिन्छ कि उनीहरू तथाकथित कन्सुलर प्रक्रियामा अगाडि बढ्न सक्छन्। यदि विदेशी नातेदार पहिले नै गैरआप्रवासी भिसा लिएर संयुक्त राज्य अमेरिकामा बस्दै हुनुहुन्छ भने, स्थिति समायोजन भनिने प्रक्रिया अन्तर्गत संयुक्त राज्य अमेरिकामा हुँदा भिसा प्राप्त गर्न सम्भव छ।

भिसा बुलेटिनमा परिवार प्रायोजित प्रतीक्षा अवधि
कृपया ध्यान दिनुहोस् कि विभिन्न भिसा कोटिहरू र प्रकारहरूको लागि पर्खने अवधि सम्बन्धी थप जानकारी मासिक-रिलीज भिसा बुलेटिनमा फेला पार्न सकिन्छ। यहाँ, अमेरिकी अधिकारीहरूले सबै हालको आप्रवासी र गैरआप्रवासी भिसा जानकारी पोस्ट गर्छन्।

आवेदकको भिसासँग सम्बन्धित भिसा श्रेणी तालिकामा हालको लागि “c” हुने बित्तिकै भिसा उपलब्ध हुन्छ। यद्यपि, अधिकारीहरूको कार्यभारको आधारमा, स्वीकृति नभएसम्म पर्खने समय अझै 1 वर्ष वा बढी हुन सक्छ। यदि त्यो भिसा श्रेणीमा थप भिसाहरू उपलब्ध छैनन् भने कट-अफ मिति देखाइन्छ। प्राथमिकता मिति भनेको युएससीआईएस वा सम्बन्धित अमेरिकी वाणिज्य दूतावासमा निवेदन दर्ता भएको मिति हो।

तपाईंको आफ्नै परिवारको लागि प्रतिष्ठित ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्ने सबैभन्दा सजिलो तरिका पक्कै पनि ग्रीन कार्ड लटरीमा सफल सहभागिता हो, किनकि यदि तपाईंले जित्नुभयो भने पति/पत्नी र 21 वर्ष मुनिका बच्चाहरूले स्वतः ग्रीन कार्ड प्राप्त गर्नुहुनेछ। पछि पारिवारिक पुनर्मिलनको अवस्थामा, ग्रीन कार्ड प्रदान नभएसम्मको पर्खाइको समय हाल २ वर्षसम्म हुन सक्छ, ।

About admin

Check Also

अष्ट्रेलियाको लागि विद्यार्थी भिसा यसरि प्राप्त गर्ने

अष्ट्रेलिया विश्वमा अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरूको लागि तेस्रो सबैभन्दा लोकप्रिय गन्तव्य हो, यसका पाँच सहरहरू विश्वका उत्कृष्ट …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *